Wstęp Systemy alarmowe Monitoring kamerami Telewizja Naziemna i SAT Informatyka Dom inteligentny Kontakt
eMPi Systemy Alarmowe i Informatyka Mirosław Piasecki


Dom inteligentny to zestaw urządzeń elektrycznych sterowanych:
- pilotem,
- specjalną klawiaturą z wyświetlaczem,
- sms-em
- z aplikacji na komórce (smartfonie).
Najprostsze to systemy z pilotem do jednego urządzenia. Np. żarówka LED którą można nie tylko pilotem zapalać i gasić, ale także zmieniać kolor świecenia w pełnym zakresie kolorów. Wystarczy wkręcić tą żarówkę, włączyć i sterować pilotem sposób świecena.
Można także sterować urządzeniem włączonym do gniazda zasilającego sterowanego pilotem. To może być lampa stojąca, router (by zablokować dzieciom nocne ślęczenie przed komputerem), wentylator itp. Jeśli jednak planujemy więcej urządzeń do sterowania to w ilości pilotów można się pogubić i zalecam wtedy większy system sterowany ze smartfona.

Gdy odbiornik pobiera bardzo dużo prądu (np. wentylacja, klimatyzacja) potrzebny jest przekaźnik na wyższe prądy i system się komplikuje, bo wtedy potrzebna jest ingerencja w istniejącą instalację 230V, a więc potrzebny jest fachowiec. Podobnie fachowca elektryka od samochodów będziemy potrzebować by zainstalować np. lokalizator stosowany najczęściej w zabezpieczeniu samochodu. Wtedy można zdalnie, za pomocą smsa wyłączyć dowolny obwód elektryczny (stacyjkę, pompę paliwową itp) i jednocześnie poinformować o położeniu geograficznym samochodu. Lokalizator może pracować w sieci GPS (tylko lokalizacja) i dodatkowo GSM (sterowanie sms).

Tanie sterowanie sms nawet 2 urządzeń elektrycznych (np. dwie linie zraszania wodą) zapewnia zdalne załączanie/wyłączanie za pomocą aplikacji na androida w smartfonie. Oczywiście sterownik musi mieć kartę SIM, co wiąże się z opłatą abonamentową lub roczną "na kartę" (za 20 zł mamy ok 100 załączeń). Stosowany wszędzie tam, gdy jest duża odległość od urządzenia (np. domek rekreacyjny, działka). Można tym sterownikiem sprawdzić stan załączenia (urządzenie nie załączy się, gdy jest zanik zasilania 230V). Tym się zajmuję.

Zajmuję się także bardziej złożonymi systemami sterowania z powiadomieniami także z aplikacji na androida. Kontroli i powiadomieniu podlegać będzie zanik zasilania 230V (z określeniem czasu zaniku), powrót tego napięcia, stan do 8 czujników (np. opadów, obecności intruza), a sterować można do 4 urządzeń (np. syrena + 3 zawory zraszacza). Inne przykłady zastosowań:
- Monitoring temperatury w lodówkach zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 15 listopad Dz.U z 2010r. nr 232 poz. 1524
- Zdalne blokowanie funkcji termostatu smsem o zadanej treści
- Sygnalizacja awarii pieca centralnego ogrzewania
- Sterowanie pompką cyrkulacyjną ciepłej wody użytkowej
- Przemienne sterowanie pompami w przepompowni ścieków
- Symulacja pobytu właściciela w domu

Mając system alarmowy z powiadomieniem GSM można także dołączyć do tego systemu sterowanie urządzeniami elektrycznymi zdalnie lub lokalnie (także po wpisaniu hasła sterującego w klawiaturze).

Istnieją także samodzielne systemy zwane Inteligentny Dom. Posiadają centralkę zarządzającą całością systemu. Dzięki podłączeniu jej kablem z routerem mamy możliwości sterowania poprzez sieć wifi lub internet także z aplikacji na smartfonie. Wkładając sterowniki do włączników światła (bez zmian w instalacji sieci 230V), do każdego zaworu grzejnika (wymieniając jedynie pokrętło zaworu), wkładając do gniazdek zasilania 230V uzyskujemy zdolność załączania/wyłączania zbiorczego, grupowego lub indywidualnego w całym domu lokalnie lub spoza domu poprzez internet. Można także programować czas działania (zwłaszcza grzejników) i poziom ogrzewania lub świecenia (ściemniacz). Można uzależnić działanie urządzeń od czasu wschodu i zachodu słońca (oświetlenie) lub temperatury zewnętrznej, wiatrów, opadów (do sterowania zewnętrznymi żaluzjami, grzejników do usunięcia śniegu i lodu na schodach, czy ścieżkach).


Obecnie są możliwości sterowania:
- ogrzewania każdego pomieszczenia z osobna - wymienia się pokrętło na kaloryferze (bez wymiany zaworu), którym można sterować zdalnie za pomocą smartfona, klawiatury wiszącej na ścianie lub ustawiając ręcznie harmonogram tygodniowy lub chwilowe ustawienia. Daje to możliwości oszczędzania na ogrzewaniu. Gdy wszyscy domownicy są poza domem nie ma potrzeby utrzymywania komfortowej temperatury, gdy dzieci wyjeżdżają na studia nie ma potrzeby utrzymywania w ich pokoju komfortowej temperatury, gdy wietrzymy pomieszczenie nie musimy ogrzewać świata. O tym wszystkim może pamiętać inteligentny system za pomocą tzw. scen (okresów czasowych utrzymywania obniżonej i normalnej temperatury) lub indywidualnego sterowania określonym grzejnikiem. Ciepłe powietrze gromadzi się w górnych częściach pomieszczenia, więc zawsze cieplej jest na piętrze (o ile strop piętra jest dobrze odizolowany od dachu). I pamiętajmy o zamykaniu drzwi pomieszczeń, gdzie ma być wymuszona inna temperatura.
-
oświetlenie - instaluje się w puszce włącznika sterownik którym sterujemy pilotem, smartfonem wybierając rodzaj sceny (określając które oświetlenie ma się zaświecić, czy ze ściemnianiem, czy natychmiast z określonym przyciemnieniem - wcześniej ustalone w centrali) lub sterujemy wybranym źródłem światła
-
rolety, zasłonki - musi nastąpić wymiana karnisza - sterujemy smartfonem wg sceny, wg godziny zachodu słońca, o określonej godzinie
-
zamki drzwiowe - musi nastąpić wymiana zamka na taki, który posiada od wewnątrz zamka przekręcanego ręcznie - sterujemy smartfonem wg życzenia, o określonej godzinie
-
zawory wody - musi nastąpić wymiana zaworu - sterujemy smartfonem wg sceny, wg godziny zachodu słońca, o określonej godzinie np. podlewanie grządek, trawnika
-
powiadomienie sms-em, informacją głosową przez telefon o zdarzeniu każdym, które da się wygenerować w postaci sygnału elektrycznego.
-
prawie dowolnym urządzeniem elektrycznym załączenie/wyłączenie sms-em lub z aplikacji smartfona lub wg ustawionej godziny raz na dobę.

zapytania telefonicznie 518470346 lub wyślij mailem:
mirek.piasecki@interia.pl albo wpisując dane w formularzu w zakładce Kontakt
sterownik pozwalający na sterowanie maksymalnie dwoma elektrozaworami i sprawdzenie, czy załączenie nastąpiło przy pomocy aplikacji na smartfona
elektrozawór który można dołożyć na zewnątrz domku (zmniejszamy ryzyko zalania pomieszczeń)
aplikacja na komórkę pozwalająca na sterowanie maksymalnie dwoma elektrozaworami i sprawdzenia, czy załączenie nastąpiło - można pobrać z "google play"
sterownik pozwalający na sterowanie maksymalnie czterema urządzeniami i powiadamianie o zaniku i powrocie napięcia 230V przy pomocy aplikacji na smartfona
aplikacja na komórkę pozwalająca na sterowanie maksymalnie czterema urządzeniami - można pobrać z "google play"
sterownik z-wave wkładany do puszki np. włącznika światła, włącznika rolety
centrala z-wave zarządza urządzeniami komunikującymi się drogą radiową